28 paź 2015

Likwidacja gimnazjów - tak, ale... nie w tym tempie (cz. 1).

Źródło zdjęcia
W serwisach informacyjnych zatrważająca wiadomość - PiS chce zlikwidować gimnazja! Blady strach padł na tysiące gimnazjalistów i gimnazjalistek. Gimbaza oraz gimbusy przejdą do lamusa. Powstała szesnaście lat temu swoista subkultura gimnazjalna, w końcu, przestanie istnieć. I całe szczęście... 

Pisze to człowiek, który doświadczył gimnazjum z każdej strony biurka. Chociaż, jak mówią mi nauczyciele z tamtych czasów, lepiej, żebym się nie przyznawał, iż kończyłem takową szkołę.

Pierwszy rocznik

Miało być pięknie, kolorowo, doroślej... Tak nam mówiono w szóstej klasie szkoły podstawowej, gdzieś około kwietnia. Nikt bowiem nie wiedział, czy "rocznik Czarnobyla" do gimnazjum pójdzie? Jednak poszliśmy... Brakowało podręczników, np. do fizyki, a większość nauczycieli uczyła po staremu. I całe szczęście! Jakie nowe zresztą nastało? Ósme klasy są, szóste również... Ot, nieco bardziej liczne klasy siódme, tylko nazwane inaczej, bo pierwszymi.
Dla mnie to lata, które określam mianem... dziwne. Ani dobre, ani złe, jednak patrząc na nie z perspektywy, moja ocena przechyla się w negatywną stronę.

Z roku na rok coraz gorzej

Pierwszy rocznik gimnazjum to naprawdę całkiem inna bajka, w porównaniu z kolejnymi (najzabawniejsze jest to, iż twierdzi tak każdy następny rocznik). Byliśmy... normalni? Wracam do rozmowy z moim nauczycielami, jak również z tymi, z którymi teraz pracuję. Wielu podkreśla, że za naszych czasów dało się coś zrobić, zorganizować, przeprowadzić akcje, wystawić spektakl itd. Mówią, iż nam się chciało, a teraz jest inaczej. Uczniowie są bardziej roszczeniowi i leniwi. Coś za coś, a jak już się zabierają do pracy, to jest wykonane pobieżnie. Oczywiście to pewne uproszczenia

Co nam zabrano?

Przede wszystkim znajomości, trwające osiem lat. Tu można polemizować i mówić o etykietowaniu uczniów itd. Polemizujcie zatem... Ja tam chciałem osiem lat do podstawówki chodzić.
Jako nauczyciel widzę, iż przełom u moich uczniów następuje właśnie w szóstej klasie - teraz można robić ciekawe projekty, przedstawienia, akcje... Ale "młodzież" właśnie wychodzi ze szkoły i zabawa zaczyna się od nowa. 

Nie każdy musi się ze mną zgodzić! Wielu będzie sypało pozytywnymi przykładami. I chwała za takowe - potwierdza to tylko, że nie do końca ludzie zostali zepsuci przez system.

Część druga... niebawem!

25 paź 2015

Odmiana nazwy miejscowości - Brzeszcze



Z racji tego, czego jesteśmy świadkami, poniżej zamieszczam odmianę nazwy miejscowości, która będzie odmieniana przez wszystkie przypadki w najbliższym czasie.

M. Brzeszcze
D. Brzeszcz
C. Brzeszczom
B. Brzeszcze
N. Brzeszczami
Msc. Brzeszczach
W. Brzeszcze

Brak liczby pojedynczej tego rzeczownika własnego.

Mieszkaniec Brzeszcz to brzeszanin, a mieszkanka to brzeszczanka.

Pozdrawiam :-)

9 paź 2015

Paczka od Wedla dotarła

Słodki prezent od Wedla dotarł. Przybył na tyle wczesniej, że było przy czym kibicować Polakom w starciu ze Szkotami. :)




5 paź 2015

5 października - Międzynarodowy Dzień Nauczyciela

 W Polsce chyba mało kto wie, że akurat na całym świecie Dzień Nauczyciela jest obchodzony 5 października. UNESCO pierwszy raz proklamowała go w 1994 roku.

W tym roku świętowanie odbywa się pod hasłem „Wzmacniać nauczycieli - wspierać zrównoważony rozwój społeczeństw.”

Portal superbelfrzy.edu.pl z kolei zaprasza wszystkich nauczycieli, aby dzięki memom pokazali swoje pasje. 



Jak tylko zdążę również popełnię jakiegoś mema. :)

4 paź 2015

"Duża litera" czy "wielka litera"? - oto jest pytanie!

Twieet pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej, minister edukacji narodowej, wzbudził duże poruszenie wśród użytkowników internetu.

Użycie formy "w cudzysłowiu" jest błędem i to bez dyskusji, tak "dużymi literami" nakazuje pewną refleksję. Sama pani Minister komentuje:
I ma tu rację. Pan Mirosław Bańko z PWN (źródło) stwierdza, iż nie istnieje w języku polskim norma określająca, która z form jest poprawna. Ważna jest konstrukcja wyrażenia. Piszemy bowiem coś wielką/dużą ewentualnie małą literą, a nie z wielkiej/dużej/małej litery. Ponownie odsyłam do pana Mirosława Bańsko (źródło).

Popularność formy wielką literą, wg mnie, bierze się stąd, iż słowniki podają zasady, że coś piszemy wielkimi literami.