http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01482/Tolkien_1482719c.jpg |
Jak donoszą źródła, w 1961 roku komitet, który zajmował się sprawą, doszedł do wniosku, iż narracja "Władcy pierścieni" nie była najwyższej jakości (cyt. za booklips.pl).
Samego Tolkiena do Nobla nominował Lewis, jego przyjaciel. Szybko jednak odrzucono tą propozycję z krótkim acz dość cierpkim komentarzem Andersa Österlinga, najważniejszego wówczas krytyka literackiego w komitecie, mówiącym, że trylogia „Władca Pierścieni” w żaden sposób nie dorównuje najwyższej jakości opowieści. (dokładne angielskie sformułowanie: “has not in any way measured up to storytelling of the highest quality”) (cyt. za booklips.pl). Odkrycia dokonał szwedzki reporter Andreas Ekström.
Obrady komitetu są tajne. Dopiero po upływie pół wieku Szwedzka Akademia upublicznia je - głównie notatki, w tym listy nazwisk.
Zatem każdego roku można spodziewać się podobnych "ciekawostek". Ile razy Tolkien znalazł się na liście kandydatów? Czas pokaże. Podobnie rzecz się ma w przypadku polskich pisarzy. Ale o tym będziemy wiedzieli dopiero za co najmniej 30 lat.
Źródło:
Tu po szwedzku - nic nie zrozumiałem: http://www.sydsvenskan.se/kultur-och-nojen/article1597798/Nu-avslojas-det-Greene-tvaa-pa-listan-1961.html
1. http://booklips.pl/newsy/tolkien-nie-dostal-nobla-za-kiepska-proze/
2. http://www.rmf24.pl/kultura/news-tolkien-mial-szanse-na-nobla-komisja-stwierdzila-ze-nie,nId,425621
3. http://ksiazki.polter.pl/Czemu-Tolkien-nie-dostal-nagrody-Nobla-w54084
4. http://www.guardian.co.uk/books/2012/jan/05/jrr-tolkien-nobel-prize (eng.)